4 Ekim 2012 Perşembe

Sedir Çekirdeği Yağının Aromaterapideki Faydaları


Sedir Ağacı Yağı
Sedir Ağacı Yağı

Sedir Çekirdeğinin Aromaterapideki Faydaları;

Kepek oluşumunu engeller
İncelen saçların kalınlaşmasını sağlar.
Egzamaya iyi gelir.
Yağlı ciltler,sivilce ve aknenin tedavisinde kullanılır. 
Sedir Ağacı Yağı’nın masaj yağı olarak rahatlatıcı bir etkisi vardır.

Sedir Çekirdeği Yağı Faydaları


Sedir Ağacı Yağı
Sedir Ağacı Yağı
Sedir Çekirdeği Yağı Faydaları

Cildi canlandırıcı ve uyarıcı etkileri vardır.
Stres oluşumunu önler ve stres giderici etkisi vardır.
Dikkat Kaybı/Hiperaktivite düzensizliğine faydası vardır.
Romatizmal Kireçlenmelerde faydalıdır.
Diabetik Nöropatiye iyi gelir.  
Cilt ve derideki kırmızı kabarcıklar,sivilce akne ve kepek tedavisi için Sedir Çekirdeği Yağı önerilir.
Üriner sistem üzerinde büyük bir etkisi vardır.
Sistiti tedavi edici özelliği vardır.
Kadınlarda vajinal enfeksiyonlar ve akıntılarda kullanılır.
Bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir
Sinir sistemini rahatlatıcı ve dolaşımı uyarıcı etkileri vardır
Panik atak,korku, ,sıkıntı, dağınık düşünceler veya üzüntüyü giderici etkisi vardır.

Sedir Ağacı Fıstıkları


Sedir Ağacı Yağı
Sedir Ağacı Yağı
Sedir Ağacı Fıstıkları
Dünya’da 20’nin üzerinde Çam fıstığı türü vardır( Çin, Kore, ABD, İtalya, Türkiye, İspanya)100 gram fıstığın besin değerlerine baktığımızda adeta bir labarotuvarda insan vücudunun ihtiyaçlarının belirlenip sunulduğunu düşünmekten kendimizi alamayız “Hastalık veya teşhis ne olursa olsun, Sedir Yağı mutlaka iyi gelir”
yıllarden beri fıstıkların yağı çıkartılıyor ve kullanılıyor. Bölge yaşayanları çok haksızda sayılmazlar 90-100 yaşına gelmiş insanlar hala kendilerinde odun kesecek enerjiyi bulabiliyorlar. Dünya güreşinin efsane ismi Alexander Karelin (1) bu bölgenin insanıdır. 

Yaşayanların ciltleri Dünyanın başka bir yerinde görülemeyecek kadar pürüzsüz , parlak ve güzeldir.  Sedir Yağının insan beslenmesi ve sağlığı ile ilgili özellikleri çok önceden beri bilinmektedir. Daha 16. yüzyılda Rusya, İngiltere ve İsveç’e yağ ihraç ederdi. Rusya Bilimler Akademisi üyesi Dr. Peter Palas 1894 yılında yazdığı bir makalede, Sedir Yağının Gastrit ve Ülser, solunum yolu rahatsızlıklarına, yanık ve cilt hastalıklarına iyi geldiğini yazmaktadır. Binlerce yıldan beri Rus tababetinde kullanıldığı bilinen yağ, I Petro zamanında solunum yolu rahatsızlıkları ile ilgili olarak Rus Sarayında kullandığına dair yazılı kaynaklar mevcuttur.

En son modern bilimsel araştırmalarda, Sibirya halkının yağlarına atfettikleri üstün değeri doğrular görünümündedir.  Sedir Yağı vücudun gerekli vitaminleri , faydalı yağları, amino asitleri, makro ve mikro elementleri, yağda çözümlenen vitamin ve antioxidanları bünyesinde bulundurmaktadır.

Sedir Yağindaki yag asitlerinin yapisina bakildiginda , Gama Linolenik Asit olarak ta bilinen pinolenic asit (GLA-PLA) (2) %20-27 oraninda bulunurken, Linoleic Acid (OMEGA 6) %40-47 araliginda bulunmaktadir. GLA kaynaklari, çuha çiçegi yagi, siyah Frenk üzümü çekirdegi yagi, hodan yagidir. Sibirya Sedir Yagi Bilinen En Zengin Natural Antioksidan Kaynaklarindan Birisidir.Sibirya Sedir Yaginda ;Alpha-tocopherol (E Vitamini),Caroten,(vitamin A),Çinko,Manganez, Bakir,Demirin yanisira çok zengin K vitamini, P vitamini, B vitamini, selenium, fosfor bulunmaktadir.
               

Sedir Ağacı


Sedir Ağacı Yağı
Sedir Ağacı Yağı
Sedir Ağacı
İnsanoğlunun tarihi kadar eski olan ve yeryüzünün değişik bölgelerinde yetişen Sedir Ağacı'na her zaman dini ve mistik bir anlam yüklenmiştir.Hz. Süleyman, Orta Doğu (Lübnan) sedirini evinin ve mabedinin yapımında özel önem atfeder ve tercih ederdi.Atlantik Sediri (Cedrus Atlantica) Druidler için kutsal bir ağaçtı. Sürekli yanan Zerdüştün ateşini sağlayan sedir ağacı reçinesiydi. Kuzey Amerika’da kırmızı sedir ağacı ( Juniperus Virginiana) yerliler için mukaddes bir ağaçtı. 

Rusya’da keşişler manastırların bulunduğu yerlere kutsal saydıkları Sibirya Sediri (Pinus Sibirica)ni diker, kozalaklarını ve tohumlarını diğer keşişler vasıtasıyla başka yerlere dikilebilmesi için dağıtırlardı. Halk bu ulu ağaçların kozmik bir enerji biriktirdiğini ve bu enerjiyi etrafına dağıttığına inanmaktaydı. Onun için bu ağaçlara “SES VEREN SEDİRLER” demektedir. 

Bütün ağaçların kralı olarak olarak değer ve hürmet edilen bu ağaçların faydalı özellikleri saymakla bitecek gibi değil. Her zaman soğuk ile beraber anılan Sibirya aynı zamanda Dünyanın en büyük ormanına ve en zengin bitki örtüsüne sahiptir. 12,8 milyon kilometre karelik geniş Sibirya Topraklarında 11,400 adet bitki türü tespit edilmiştir. Bunların içerisinde şüphesiz en büyük yer çam ormanlarına aittir.